Planujesz zakup samochodu firmowego lub sprzętu do firmy? Jeśli nie posiadasz odpowiednich oszczędności, możesz finansować powyższe wydatki w ramach leasingu. Co więcej, obecnie z takiego rozwiązania mogą korzystać także osoby prywatne. Sprawdźmy zatem, czym jest leasing i jak ta usługa wpływa na zdolność kredytową.
Na czym polega leasing?
Leasing można uznać za rodzaj dzierżawy, najmu lub zakupów na raty. Musisz jednak pamiętać, że w przypadku leasingu, osoba z niego korzystająca, nie jest właścicielem leasingowanego przedmiotu. Zamiast tego po prostu używa pojazdów, maszyn lub sprzętu, płacąc za to w comiesięcznych ratach. Co ważne, aby skorzystać z leasingu, musisz najpierw uiścić opłatę wstępną, która stanowi określony procent wartości leasingowanego przedmiotu.
Podstawę leasingu stanowi umowa cywilno-prawna, nazywana umową leasingową. Taką umowę zawierają ze sobą:
- leasingodawca, czyli firma finansująca leasing,
- leasingobiorca, czyli osoba korzystająca z leasingu.
Umowa leasingowa zawierana jest na czas określony. Następnie leasingobiorca może wykupić od leasingodawcy leasingowany pojazd lub sprzęt. Nie ma jednak takiego obowiązku. Koszt wykupu leasingowanego przedmioty wynosi na ogół 1% jego wartości.
Najczęstszym przedmiotem leasingu jest samochód, ale firmy coraz częściej biorą w leasing sprzęt komputerowy, sprzęt potrzebny do wyposażenia gabinetu lekarskiego, czy też maszyny niezbędne do funkcjonowania firmy. Obecnie po leasing coraz częściej sięgają także osoby prywatne, które planują zakup samochodu lub różnego rodzaju sprzętu.
Skoro wiesz już, na czym polega leasing, warto zastanowić się, jak wpływa on na zdolność kredytową.
Leasing a zdolność kredytowa
Zdolność kredytowa wyznacza, czy daną osobę będzie stać na spłacenie zaciągniętego kredytu. To właśnie dlatego banki oraz instytucje pozabankowe dokładanie analizują wnioski pożyczkowe pod tym kątem. Im lepszą zdolność kredytową posiadasz, tym masz większe szanse na wyższy kredyt na korzystniejszych warunkach. A od czego zależy Twoja zdolność kredytowa?
Na ocenę zdolności kredytowej wpływają przede wszystkim takie czynniki jak:
- wysokość zarobków i ich źródło,
- wydatki w skali miesiąca (czynsz, media, żywność itd.),
- aktualne zobowiązania kredytowe,
- dane osobowe (wiek, wykształcenie, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu, wykonywany zawód itd.).
Na podstawie powyższych kwestii bank ocenia, czy dana osoba znajdzie w swoim domowym lub firmowym budżecie środki na opłacanie comiesięcznych rat kolejnego kredytu. Jak widzisz, każde zobowiązanie zmniejsza Twoją aktualną zdolność kredytową. Po prostu bank widzi, że część zarobionych pieniędzy musisz przeznaczyć na obecne zobowiązania i oblicza, czy pozostała kwota wystarczy na spłatę kolejnego kredytu. Czy w takim razie leasing zmniejsza Twoją zdolność kredytowa w oczach banku?
Jak leasing wpływa na zdolność kredytową?
Leasing można w pewnym sensie uznać za rodzaj pożyczki. Przede wszystkim, aby w ogóle otrzymać leasing, musisz mieć odpowiednią zdolność kredytową. Oznacza to, że firma leasingowa musi uznać, że stać Cię na opłacanie rat leasingu. Warto jednak dodać, że firmy leasingowe są zazwyczaj mniej restrykcyjne i nie mają tak dużych wymagań co do zdolności kredytowej, jak to ma miejsce w przypadku banków. Dzięki temu łatwiej uzyskasz leasing na samochód niż kredyt bankowy dla firm, za który mógłbyś go sobie kupić. Załóżmy zatem, że uzyskanie leasingu poszło zgodnie z planem. Jak teraz prezentuje się Twoja zdolność kredytowa?
Leasing finansowy a zdolność kredytowa
Jeśli zdecydujesz się na leasing finansowy, to wciąż masz spore szanse na otrzymanie kredytu w banku. Wynika to przede wszystkim z tego, że w przypadku leasingu finansowego, przedmiot leasingu zaliczany jest do Twojego majątku. Oznacza to, że wpływ leasingu finansowego na Twoją zdolność finansową będzie niewielki.
Leasing bieżący a zdolność kredytowa
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku leasingu bieżącego. W takiej sytuacji przedmiot leasingu nie należy do leasingobiorcy, ale stanowi majątek firmy leasingowej. Dlatego też raty w ramach leasingu bieżącego mogą pogorszyć Twoją zdolność kredytową. Czy oznacza to, że uzyskasz kredytu, gdy zajdzie taka potrzeba? To już zależy od poszczególnych banków. W jednym dostaniesz decyzję odmowną, ale inny bez problemów udzieli Ci potrzebnego kredytu.
Leasing konsumencki a zdolność kredytowa
Leasing konsumencki udzielany jest osobom prywatnym. Przypomina on zarówno dzierżawę, jak i zwykłą pożyczkę ratalną. Z tego względu warto wybrać właśnie tę opcję, zamiast sięgać po kredyt gotówkowy lub samochodowy.
Uzyskanie leasingu konsumenckiego jest zazwyczaj dosyć proste, a wszelkie formalności ograniczone są do niezbędnego minimum. Zazwyczaj wystarczy do tego dowód osobisty i deklarowany miesięczny dochód. Czasem konieczne będzie dostarczenie zaświadczenia o zarobkach, ale zazwyczaj dotyczy do przedmiotów o większej wartości.
Leasing zazwyczaj nie ma negatywnego wpływu na zdolność kredytową. Wszystko jednak zależy od rodzaju leasingu, z którego korzystasz i wielu innych czynników, takich jak twoje zarobki czy pozostałe zobowiązania.