Jak otrzymać najlepszy kredyt gotówkowy?

leżący banknoty stuzłotowe

W najbliższym czasie czekają Cię większe wydatki? Nie wiesz, jak sfinansować zbliżający się remont lub wymarzone wakacje? A może w końcu zdecydowałeś się na zakup nowego samochodu? Jeśli masz wielkie plany, ale małe oszczędności, z pomocą przyjdą Ci oferty kredytów gotówkowych. Tylko jak wybrać najlepszą z nich?

Na czym polega kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to rodzaj finansowania, który możesz przeznaczyć na dowolny cel. Równie dobrze uzyskaną gotówkę możesz odłożyć do skarbonki, choć w obecnej sytuacji takie rozwiązanie jest zdecydowanie nieopłacalne.

Co ważne, kredyt gotówkowy możesz otrzymać jedynie w banku. Inne instytucje mogą udzielać pożyczek, ale kredyty są zarezerwowane właśnie dla banków. Warto o tym pamiętać, wybierając różne opcje finansowania wydatków.

Nie masz czasu na przeglądanie ofert bankowych? Sprawdź Ranking Kredytów Gotówkowych.

Jak uzyskać kredyt gotówkowy?

Z jednej strony samo staranie się o kredyt gotówkowy jest stosunkowo proste. Szczególnie że obecne wiele banków pozwala złożyć wstępny wniosek przez internet. Jednak im większą kwotę będziesz chciał uzyskać, tym więcej formalności będziesz musiał spełnić. A to oznacza specjalne zaświadczenia o zarobkach, wyciągi z kont bankowych, a także i inne dokumenty.

Poza tym, aby otrzymać kredyt gotówkowy, będziesz musiał mieć odpowiednią zdolność i historię kredytową. Zdolność kredytowa mówi o tym, czy będzie Cię stać na spłacanie rat kredytowych. W tym przypadku bank bierze pod uwagę Twoje zarobki i inne przychody, a następnie porównuje je ze zobowiązaniami. Im Twoja zdolność kredytowa będzie lepsza, tym większą kwotę kredytu gotówkowego będziesz w stanie uzyskać.

Z kolei, jeśli Twoja zdolność kredytowa będzie niewystarczająca, bank odrzuci Twój wniosek. Możesz jednak szybko poprawić swoją zdolność kredytową. Wystarczy, że zmniejszysz kwotę kredytu, o jaki się starasz lub wydłużysz okres kredytowania.

A czym jest historia kredytowa? Jest to informacja o tym, jak w poprzednich latach spłacałeś swoje zobowiązania. Jeśli masz jakieś zaległości, o kredycie gotówkowym będziesz musiał zapomnieć. 

Chcesz, aby najlepsi kontrahenci i dostawcy chcieli z Tobą współpracować? Sprawdź, jak faktoring może wpłynąć na wizerunek Twojej firmy.

Kiedy warto składać wniosek o kredyt gotówkowy?

Oczywiście wniosek o kredyt gotówkowy możesz złożyć w dowolnym momencie, gdyż banki udzielają finansowania cały czas. Wybierz jednak moment, który zwiększy Twoje szanse na uzyskanie środków na atrakcyjnych warunkach i w takiej wysokości, jakiej akurat potrzebujesz.

Jak to zrobić? Weź pod uwagę kwestie, o których wspomnieliśmy powyżej. Na początek spłać wszelkie zaległe zobowiązania, aby Twoja historia kredytowa była pozytywna.

Następnie popracuj nad zdolnością kredytową. Jeśli masz zadłużenie na karcie kredytowej, spłać je. Dodatkowo możesz na jakiś czas w ogóle zrezygnować z karty kredytowej lub zmniejszyć jej limit. Dlaczego? Otóż dla banku każda karta kredytowa, nawet taka, z której nie korzystasz, to potencjalne zobowiązanie. A to oznacza, że posiadanie karty kredytowej zmniejsza Twoją zdolność kredytową.

Poza tym staraj się składać wniosek o kredyt w momencie, gdy Twoje dochody są największe. Możesz na przykład wykorzystać to, że otrzymałeś premię kwartalną lub dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny, co zwiększy Twój dochód za dany okres.

Z jednej strony staraj się o kredyt gotówkowy wtedy, gdy go naprawdę potrzebujesz. Nie ma sensu zadłużać się z powodu chwilowej zachcianki czy pod wpływem emocji. Jednak z drugiej strony niewysoki kredyt gotówkowy może stanowić świetny sposób na budowanie historii kredytowej. Wystarczy wziąć taki kredyt i regularnie spłacać raty, dzięki czemu, gdy w późniejszym terminie będziesz potrzebował większej gotówki, bank lepiej oceni Twój wniosek.

Potrzebujesz gotówki na firmowe wydatki? Przekonaj się, czy opłaca się korzystać z szybkiego faktoringu.

Ile kosztuje kredyt gotówkowy?

Z wzięciem kredytu gotówkowego wiążą się określone koszty. Do najpopularniejszych opłat należą:

  • prowizja banku,
  • marża banku,
  • oprocentowanie kredytu gotówkowego.

Ile takie opłaty mogą wynieść? Ciężko to określić, gdyż różnią się one w zależności od banku. Do tego niektóre z nich rezygnują z części opłat lub zmniejszą je, jeśli w pakiecie z kredytem gotówkowym zgodzisz się na jeszcze inne produkty bankowe. Może być to konieczność założenia konta osobistego, rachunku oszczędnościowego lub wyrobienie karty kredytowej. I tak, zgadza się. Banki nie widzą sprzeczności w tym, że posiadana przez Ciebie karta kredytowa obniża Twoją zdolność kredytowa, ale bez problemu wydadzą Ci kolejną.

Pamiętaj także, że ostateczny koszt kredytu zależy także od rodzaju rat, jakie wybierzesz i długości okresu kredytowania. Warto zatem wiedzieć, że raty malejące są bardziej opłacalne niż raty równe, choć początkowo stanowią większe obciążenie dla domowego budżetu. Poza tym im dłuższy okres kredytowy tym ostatecznie oddasz do banku większą kwotę. Weź to pod uwagę, wybierając te parametry kredytu gotówkowego, gdyż masz na nie wpływ.

Szukasz sposobu finansowania firmowych wydatków? Zobacz, czym kierować się przy wyborz kredytu dla firmy.

Kredyt gotówkowy to czasem jedyny sposób, aby spełnić marzenia o egzotycznych wakacjach, przeprowadzić remont, czy kupić nowy samochód. Warto jednak podejść do tego z głową i wybrać najlepszą możliwą ofertę. Szczególnie że kredyt gotówkowy znajdziesz praktycznie w każdym banku.